Kiedy, co załatwić?

Po wstępnym ustaleniu daty ślubu należy zarezerwować termin w kancelarii parafialnej. Może się okazać, że dokładnie w tym samym dniu i o tej samej godzinie jest już ktoś zapisany. Zdarza się też, że datę należy potwierdzić w wyznaczonym przez księdza terminie. Najlepiej zgłosić się do kancelarii już 6 miesięcy przed ślubem.

3 miesiące przed terminem ślubu

Zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu złożenia dokumentów (patrz wyżej), zostanie sporządzony „Protokół przedślubny” oraz „Zapowiedzi”, wygłaszane w parafii narzeczonego i narzeczonej. Jeżeli należycie do różnych parafii dostaniecie w celu dostarczenia do drugiej parafii prośbę o zapowiedziach. Przez 2-4 tygodni w Waszych parafiach głoszone są zapowiedzi. Odbywa się pierwsza spowiedź przedślubna o której powinniście zakomunikować księdzu dzięki czemu dostaniecie odpowiednie wpisy do otrzymanych formularzy, które później musicie złożyć w kancelarii parafialnej. Trzeba też pomyśleć o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie, które trwają od ok. 7-10 tygodni. Po wygłoszeniu zapowiedzi narzeczeni dostarczają do kancelarii parafialnej zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach i zaświadczenie z USC (patrz niżej). Warto też rozpocząć działania w USC właściwym dla miejsca zamieszkania. Wraz z odpisami aktu urodzenia oraz dowodami osobistymi udajemy się do kierownika USC. Czeka Was wypełnienie kilku druków: „zapewnienie” – zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego oświadczenie o przyjmowanych po ślubie nazwiskach przez małżonków i ich przyszłe potomstwo Dostaniemy 3 kopie zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dla narzeczonych, kościoła i USC).

2 miesiące przed terminem ślubu

Powinniśmy odbyć spotkania w poradni rodzinnej, które mogą trwać do 6 tygodni.

Tydzień przed ślubem

Wraz ze świadkami i kompletem dokumentów należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu podpisania „aktu ślubu”. Świadkowie powinni mieć ze sobą dowody osobiste.

Dzień przed ślubem

Narzeczeni po raz drugi przystępują do sakramentu spowiedzi.

Dzień ślubu

Młodzi i świadkowie powinni zjawić się ok 20 minut przed ceremonią zaślubin, w celu przekazania obrączek i formularzy z potwierdzoną spowiedzią. W trakcie trwania ceremonii spisywane jest zaświadczenie stanowiące podstawę sporządzenia aktu małżeństwa. Dokument podpisują świadkowie, a duchowny złoży swój podpis po zawarciu małżeństwa.

5 dni po ślubie

Powinniście powiadomić Urząd Stanu Cywilnego, jednakże o tym fakcie zazwyczaj powiadamia kancelaria parafialna.

2 tygodnie po ślubie

Jeden ze współmałżonków z dwoma dowodami osobistymi powinien zgłosić się do USC właściwego dla parafii w której udzielany był ślub. Zostaną wystawione odpowiednie zaświadczenia na podstawie których małżonkowie występują o zmianę dowodów osobistych. Dowody osobiste można zmienić w Urzędach do tego przeznaczonych właściwym dla miejsca zamieszkania. W USC dostaniemy również skrócone odpisy aktu ślubu.

Opinie (3) o “Kiedy, co załatwić?”

  1. Czy trzeba zgłosić się tydzien przed ceremonia do kancelarii razem ze świadkami? Właśnie nie pamiętam za dobrze co ksiądz mówił przy spisywaniu protokołu przedmalzenskiego… Wydaje mi się jednak, że oznajmił że ze świadkami wystarczy zgłosić się pół godziny przed ceremonia zaślubin… Mam jeszcze jedno pytanie czy świadkowie potrzebują jakies zaświadczenie ze swojej parafii czy wystarczy sam dowód osobisty? Proszę o szybką odpowiedź bo ślub już na początku lipca;p a nie wiem czy wszystkiego dopatrzylam. Pozdrawiam serdecznie. Alka.

  2. Wystarczy tylko dowód osobisty 😉 świdków jak i Waszych..Oraz zaświadczenia z spowiedzi 😉 , że ją odbyłaś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.