Ślub w Starożytnym Rzymie

Każda przygotowująca się kobieta do ślubu słyszała o rytuałach, obyczajach i przesądach obowiązujących w naszej kulturze. Mimo biegu czasu przekazywane są one z pokolenia na pokolenie i wciąż są aktualne.

W innych kulturach również obowiązują zwyczaje podczas ceremonii zaślubin.

Starożytny Rzym


Pierwszym wydarzeniem w kierunku zaślubin były oświadczyny. Najczęściej odbywało się to w piątek – dzień bogini miłości Wenus. Przyszły mąż obdarowywał wybrankę monetą na znak zawartego przez rodziców kontraktu. Kolejnym zwyczajem było połączenie rąk, co do dziś jest praktykowane. Panna Młoda zostaje wprowadzona do domu narzeczonego i otrzymuje wodę i ogień. W Starożytnym Rzymie o wyborze męża decydował ojciec i Panna Młoda przechodziła pod opiekę rodziny męża. Pod władzę męża można było wejść trzema sposobami: kupno – sprzedaż córki w obecności urzędnika i świadków, korzystanie – kobieta i mężczyzna współżyli ze sobą cały rok w jego domu i kobieta przechodziła pod władzę męża, chyba że opuściła jego dom, dopełnienie aktu małżeńskiego – polega to na zjedzeniu przez młodych placka z mąki, śruty ofiarnej i wody w obecności kapłanów i 10 świadków. Wieczorem dzień przed ślubem Młoda na znak zerwania z przeszłością musiała pozbyć się wszystkich sukienek i zabawek. W dniu ślubu Panna Młoda ubierała się w białą togę i tunikę, a na głowie miała welon. Pan Młody ubrany był w togę, a jego na głowie miał wianek z mirtu i lauru. Podczas poprawin młoda mężatka zasiadała do wrzeciona na znak przejęcia obowiązków gospodyni.

Opinie (4) o “Ślub w Starożytnym Rzymie”

  1. Świadkowa w Rzymie pilnie poszukiwana

    10.09.2011 godz 15.00 biorę ślub w Rzymie, tylko mam jeden problem, świadkowa nie leci z nami 🙁 Jeżeli chciałby ktoś nam pomoc i świadkować proszę o pilny kontakt angelika_s88@o2.pl, 🙂 W Rzymie będziemy już od 03.09.2011
    Pozdrawiam,
    Angelika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *