Zabawy weselne są jednym z elementów wesela. To od Młodych zależy czy chcą aby były prowadzone i w jakimi stopniu. Należy dobrze się zastanowić jakie zabawy są dopuszczalne na weselu i kto będzie brał w nich udział. Najlepiej jest także ustalić rodzaj zabaw i czas kiedy maja się odbyć z prowadzącym imprezę.

Buciki weselne

Zabawa na początek oczepin. Podczas zdejmowania welonu i muszki, bądź przed oczepinami, które są zazwyczaj o północy, goście weselni zabierają buty Parze Młodej. Zadaniem męża Panny Młodej jest wykupienie bucików swoich i małżonki. Najczęściej fanty odkupuje się alkoholem. Można też zadać jakieś zadanie gościom, którzy chcą dostać wódkę weselną.

Chłopiec czy dziewczynka

W zabawie bierze udział Para Młoda. Młodzi siadają na 2 krzesłach tyłem do siebie. W tym czasie orkiestra przygrywa krótkie melodie. W momencie zakończenia melodii para odwraca się do siebie. Jeżeli odwrócą się w ta samą stronę będzie chłopczyk. Jeśli odwrócą się inaczej będzie dziewczynka. Zabawa trwa tyle ile Para Młoda planuje mieć dzieci.

Test zgodności

Para Młoda siada na krzesłach obok siebie, ale oddzielamy ich np. kotarą tak, aby się nie widzieli i nie mogli się ze sobą komunikować. Każdy z nich dostaje po 2 kartki z napisem “ja” i “on” (dla Panny Młodej) i “ja” i “ona” (dla Pana Młodego). Lista możliwych pytań:

  • kto pierwszy powiedział “kocham Cię”?
  • kto lepiej prowadzi samochód?
  • kto będzie trzymał kasę?
  • kto ma fajniejszych teściów?
  • kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
  • kto pierwszy zasypia w łóżku?
  • kto pierwszy nawiązał znajomość?
  • kto będzie zmywał po posiłkach?
  • kto będzie rządził w sypialni?

Prowadzący zadaje pytania a Para Młoda podnosi karteczki odpowiadając tym samym na pytania.

Poznajmy się

Zabawa dla par, które mają duże poczucie humoru i nie zezłoszczą się na swoją drugą połowę za ewentualną pomyłkę. Gra polega na sprawdzeniu czy nowożeńcy dobrze poznali się w okresie narzeczeństwa. Panna Młoda oraz Pan Młody rozpoznają swoje połówki po wymienionej części ciała.

Panna Młoda szuka męża:

Pannie Młodej zawiązujemy oczy. Panowie razem z Panem Młodym siadają na krzesełkach w jednym rzędzie. Panna Młoda rozpoznaje swego męża zmysłem dotyku po wybranej części ciała. Najczęściej wybierane to: kolano, nos, pępek, pośladki, a w nieco erotycznej wersji pośladki.

Pan Młody szuka żony:

Panu Młodemu zawiązujemy oczy. Panie razem z Panną Młodą siadają na krzesełkach w jednym rzędzie. Pan Młody rozpoznaje swoją żonę zmysłem dotyku po wybranej części ciała. Najczęściej wybierane: kolano, nos, uda, a w nieco erotycznej wersji biust.