Garnitur, frak czy smoking?

W dniu ślubu wszystkie oczy są zwrócone w kierunku Panny Młodej bo to ona jest najpiękniejsza, jednakże Pan Młody nie powinien odbiegać wyglądem i również wyglądać oszałamiająco. Pan Młody powinien wyglądać elegancko, szarmancko i schludnie. Mężczyźni zazwyczaj wybierają tradycyjny garnitur zamiast smokingu czy fraku. Ubiór Pana Młodego powinien być dopasowany do stroju Panny Młodej.

Na tradycyjne przyjęcie dla Pana Młodego pasuje garnitur. Panna Młoda, która zakłada białą suknię bardzo dobrze prezentuje się z mężczyzną w garniturze w ciemnej tonacji (czarny, grafit, ciemnoszary).

Jeśli Panna Młoda ma suknię w innym kolorze niż biały, garnitur może być w kolorze pastelowym. Z szerokiej gamy garniturów panowie mają duży wybór w zależności od tego z czego składa się garnitur. Garnitur może być jedno bądź dwurzędowy, zapinany wysoko bądź nisko, do garnituru może być dołączona kamizelka bądź nie. I tutaj znów wiele dylematów co wybrać? Podstawowa zasada to garnitur musi dobrze leżeć na sylwetce. Przede wszystkim marynarka powinna być poniżej pupy, a rękawy przy wyciągniętych rękach do nadgarstka. Mankiet koszuli powinien lekko wystawać spod rękawa marynarki. Nogawki spodni powinny delikatnie leżeć na bucie, którego obcas powinien być zakryty do połowy.

Jeśli ślub ma odbyć się w godzinach wieczornych, Pan Młody może wystąpić w smokingu. Smoking zazwyczaj szyty jest z cienkiego materiału, a klapy wyłożone są delikatnym materiałem jedwabnym np. atłasem. Do smokingu nie zakłada się kamizelki, tylko pas smokingowy. Koszula powinna być biała z łamanym kołnierzykiem. Mankiet koszuli powinien być odkładany, a dodatkiem powinna być czarna muszka.

Najbardziej eleganckim strojem męskim jest frak. On również należy do wieczorowego stroju. Zazwyczaj jest uszyty z czarnego materiału, a klapy są pokryte jedwabnym atłasem. Spodnie nie maja żadnych mankietów. Do fraka najlepiej wygląda koszula ze sztywnym gorsetem i sztywnymi mankietami. Uzupełnieniem całości stroju jest biała muszka i biała kamizelka. Obowiązkowo pasują tutaj sznurowane, czarne lakierki.

Opinie (15) o “Garnitur, frak czy smoking?”

 1. Najbardziej popularny chyba jest garnitur 🙂 Smoking albo frak to już gigantyczna elegancja… My wybieramy raczej tradycyjne stroje na swoje wesele.

 2. Pajac to wlasnie w garniturze wystepuje, jest napisane czarne na bialym ! :”Najbardziej eleganckim strojem męskim jest frak.” Koniec i kropka ! Stroic sie pajace trzeba umiec.

 3. co kto lubi ma być elegancko, to nie ta tradycja żeby wpinać się we fraki albo jakie smokingi i do tego odlotowe muchy w grochy… pozdrawiam wszystkich żonkosi tych pierwszych i tych kolejnych …

 4. Będę kolejny i wybieram styl smokingowy pas lakierki mucha trzeba odwagi a nie odrazu pajacować wiocha przemawia Tomaszrar spakuj sie w plik RaR i powachaj trochę mody a nie gnoju…

 5. Mój przyszły mąż również wybiera frak… Chcemy trochę odmiany, bi garnitury są zwyczajnie nudne… Każdy może ubrać garnitur jednak nie każdego stać na tyle odwagi aby pokazać się w czymś innym… 🙂
  Pozdrawiam…

 6. Akurat jesteśmy na etapie poszukiwania garnituru ślubnego i braliśmy pod uwagę frak surdut czy nawet smoking, ale niestety mojemu narzeczonemu było najlepiej w tradycyjnym garniturze. Bardzo chciałam aby miał surdut no ale niestety nic na siłę. Dlatego kupiliśmy fajny taliowany garnitur w kolorze grafitowym z Giacomo Conti

 7. smoking + czerwony pas i czerwona muszka 🙂
  małżonka- biała delikatna prosta suknia 🙂
  piękna kombinacja 🙂

 8. Ciekawy blog znalazłem o strojach (Formal style), smoking jest strojem wieczorowym półformalnym i nieformalnym, garnitur zwykły jest strojem dziennym nieformalnym, półformalny dzienny stroller i stresemann, formalny dzienny surdut (szczyt), żakiet lub garnitur żakietowy (“jaskółka” jak się nie mylę). Frak jest strojem formalnym wieczorowym. Sam jednak chyba złamię zasadę, albo wybiorę żakiet, nie wiem. Natomiast nad surdutem i frakiem jest strój dworski, ale nie ma podstaw by go uszyć :(.

 9. Gratuluję odwagi, wszystkim tym, co wybrali frak czy smooking:)

  Każdy zaproszony Pan na uroczystość ślub a później przyjęcia weselnego, założy garnitur. Pan Młody musi wyglądać elegancko i wyjątkowo:)

  Pozdrawiam:)

 10. A ja wybrałem frak! Tak, chcę w tym dniu wyglądać wyjątkowo. W garnitury będzie ubrana przynajmniej połowa gości, to jest także mój wyjątkowy dzień a nie tylko panny młodej i też chcę wyglądać wyjątkowo. Nie uważam że frak czy smoking to pajacowanie. Garnitur to po prostu ubiór czysto zachowawczy bo pasuje praktycznie każdemu a trzeba mieć odwagę żeby ubrać smoking czy właśnie tak jak ja frak 😉

 11. Do smokingu nie zakładamy koszuli z łamany kołnierzykiem, ta jest zarezerwowana dla fraka i białej muszki, Zakładamy białą koszule z kołnierzykiem jaki kto lubi od kent do włoskiego, wtedy nie widać czarnego paska wokół szyi. Z przód koszuli plisowany, ewentualnie czarne jubilerskie guziczki i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.