Buty są najistotniejszym elementem dopełniającym strój Panny Młodej. Szeroki wybór może spowodować mały galimatias. Nie powinniśmy wybierać ich pochopnie, bo niedoskonałość może zepsuć cały dzień. Muszą być wygodne gdyż przed wami cały dzień i noc.  Buty to pierwszy element, który powinniście zakupić. Podczas pierwszej przymiarki już się przydadzą i to do nich będą dostosowywane niektóre elementy  sukni ślubnej. Obcas powinien być dobrany, aby sukienka sięgała 2-3 cm ponad ziemię.  Zakupione buty mogą mieć śliską podeszwę dlatego trzeba ją zetrzeć, aby uniknąć upadku. Wato też rozchodzić buty przed ceremonią.


O czym należy pamiętać:

  • nie kupować za ciasnych butów, ponieważ w dniu ślubu nie uda nam się ich rozbić dobrym wyborem są buty z delikatnej, miękkiej skóry bądź z satyny, z dobrze ustawionymi i stabilnymi obcasami
  • musimy zwrócić uwagę czy nie mają takich dodatków jak klamerki czy sprzączki, które mogą nam potargać pończochy lub pozahaczać o sukienkę
  • wysokość obcasów powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju sukni, torebki i dodatków, oraz nie powinnaś w nich być wyższa od partnera.

Jeżeli zdecydujemy się na krótką sukienkę, do niej należy odpowiednio dobrać obuwie. Jest to dość trudne zadanie. Istotne jest aby całość tworzyła jedność, aby wszystko było do siebie dopasowane. Zdecydowanie gdy suknia ślubna jest biała buty też powinny być białe, jeśli ecru obuwie powinno mieć podobny odcień. Wyborem obcasa powinnyście kierować się wygodą. Jeśli na co dzień nie macie do czynienia z wysokimi butami lepiej zdecydować się także na mniejszy obcasik. Do krótkiej sukienki ślubnej można założyć sandałki. Ich zaletą jest to, że optycznie wydłużają nogi. Odcień buta może mieć delikatny odcień złota bądź srebra, albo klasyczny biały kolor. Buty ślubne nie powinny przyćmić sukni ślubnej, dlatego powinny być nieco skromniejsze. Oczywiście buty bez obcasów również nie powinny być brane pod uwagę, gdyż nie najlepiej się prezentują w dniu ślubu.